сите категории
EN

Дома>Производи>Завршени фармацевтски производи>Антибиотик и антимикробно

Ванкомицин за инјектирање


Индикација

Брза детали:

0.5g, 1.0g

20 ml тубуларна вијала со исклучување, 1's/кутија, 10's/кутија, 50's/кутија

 

Поддржете OEM / ODM:Да

MOQ:10000 кутии

Време на испорака:30 ~ 55 дена

Трговски рок:ФОБ, ЦИФ

Рок на плаќање:T / T, L / C

Стандардно Достапно:КП, БП

Документи:GMP, CPP, FSC, CTD

 

ИНДИКАЦИИ

Ванкомицин за инјектирање, индикацијата е дека овој производ е погоден за инфекции предизвикани од Staphylococcus aureus отпорен на метицилин и други бактерии: сепса, инфективен ендокардитис, остеомиелитис, артритис, изгореници, хируршка траума итн. Површна секундарна инфекција, пневмонија, апсцес на белите дробови, емпием, перитонитис, менингитис.

 

Несакани реакции

1) Шок и симптоми слични на алергија (помалку од 0.1%): Бидејќи може да се појават шок и симптоми слични на алергија (отежнато дишење, црвенило на целото тело, едем итн.), треба внимателно да се набљудува. Доколку се појават симптоми, лекот треба да се прекине и да се преземат соодветни мерки. .

2) Акутна бубрежна инсуфициенција (0.5%), интерстицијален нефритис (фреквенција непозната): Бидејќи може да се појави акутна бубрежна инсуфициенција, интерстицијален нефритис и други важни бубрежни оштетувања, неопходно е да се вршат редовни инспекции. Подобро е да се запре администрацијата. Доколку е неопходно да се продолжи со лекот, дозата треба да се намали и да се администрира со претпазливост.

3) Разни цитопенија (помалку од 0.1%), агранулоцитоза, тромбоцитопенија (непозната фреквенција): поради апластична анемија, агранулоцитоза и тромбоцитопенија, прекинете ако се открие абнормалност.

 

ЧУВАЊЕ
Да се ​​чува на ладно, суво и темно место.
Чувајте ги сите лекови подалеку од деца.

 


Iкваки